Σπίτι Ακροαματικότητα Βαθμολογία μεταλλίων της Ολυμπιακής Ομάδας του Σότσι 2014 (Τελική βαθμολογία μετάλλου)

Κατάταξη μεταλλίων ολυμπιακών ομάδωνΣτους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες XXII στο Σότσι, η ρωσική ομάδα κατάφερε να δημιουργήσει ρεκόρ για τον αριθμό των βραβείων που κέρδισε. Για πρώτη φορά μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ, η ρωσική εθνική ομάδα έλαβε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1994 στο Lillehammer, κερδίζοντας 23 μετάλλια. Για 20 χρόνια αυτό ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα, το οποίο καταφέραμε να ξεπεράσουμε μόνο φέτος.

Λοιπόν, πώς βρίσκονται οι ομάδες των χωρών που συμμετέχουν στους "Λευκούς" Ολυμπιακούς Αγώνες στην τελική κατάταξη, σήμερα μας Βαθμολογία μεταλλίων Ολυμπιακής ομάδας Σότσι 2014.

10. Γαλλία (χρυσός - 4, ασήμι - 4, χαλκός - 7)

ΓαλλίαΟι Γάλλοι αθλητές πήραν χρυσό σε δίαθλο, σνόουμπορντ και freestyle. Το πιο παραγωγικό μέλος της εθνικής ομάδας ήταν ο Martin Fourcade, ο οποίος κέρδισε 2 χρυσά μετάλλια και ένα ασήμι στο biathlon.

9. Αυστρία (χρυσός - 4, ασήμι - 8, χαλκός - 5)

ΑυστρίαΟι Αυστριακοί έχουν κερδίσει χρυσό Ολυμπιακό σε δίαθλο, άλματα σκι, αλπικό σκι και σπορ luge. Όλα τα βραβεία της εθνικής ομάδας της Αυστρίας δόθηκαν στο έθνος του σκι με μεγάλη δυσκολία.

8. Λευκορωσία (χρυσός - 5, ασήμι - 0, χαλκός - 1)

ΛευκορωσίαΟι Λευκορώσοι κέρδισαν 3 βραβεία υψηλότερου επιπέδου στο biathlon και 2 στο freestyle. Η διθλήτρια Daria Domracheva, η οποία θα πάρει 3 χρυσά μετάλλια από τους Αγώνες, διακρίθηκε ιδιαίτερα στους Ολυμπιακούς.

7. Ελβετία (χρυσός - 6, ασήμι - 3, χαλκός - 2)

ΕλβετίαΕλβετοί αθλητές έχουν κερδίσει χρυσό σκι αντοχής, σνόουμπορντ και αλπικό σκι. Ο σκιέρ Dario Cologna σημείωσε περισσότερα από άλλα, ο οποίος έλαβε 2 βραβεία υψηλότερου επιπέδου. Η ελβετική γυναικεία ομάδα χόκεϋ κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στους αγώνες.

6. Γερμανία (χρυσός - 8, ασήμι - 6, χαλκός - 5)

ΓερμανίαΟι Γερμανοί πήραν χρυσό σε αλπικό σκι, σκανδιναβικό συνδυασμό, σκι άλματος και luge. Οι Luge από τη Γερμανία Tobias Arlt, Natalie Heisenberg, Felix Loch και Tobias Wendl έχουν το καθένα 2 ολυμπιακά μετάλλια υψηλότερου επιπέδου.

5. Ολλανδία (χρυσός - 8, ασήμι - 7, χαλκός - 9)

ΟλλανδίαΟι Ολλανδοί εντυπωσίασαν όλους με τις ικανότητές τους στο πατινάζ. Σε αυτή την πειθαρχία οι αθλητές από την Ολλανδία κέρδισαν 6 χρυσά μετάλλια. Τέσσερις φορές τα μέλη της εθνικής ομάδας κατέλαβαν ολόκληρο το βάθρο - σε άνδρες 10.000, 5.000 και 500 μέτρα, καθώς και 1.500 μέτρα για γυναίκες.

4. ΗΠΑ (χρυσός - 9, ασήμι - 7, χαλκός - 12)

ΗΠΑΟι Αμερικανοί έχουν λάβει κορυφαίες τιμές στο αλπικό σκι, το σνόουμπορντ, το freestyle και το χορό πάγου. Η γυναικεία ομάδα χόκεϊ επί πάγου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στους αγώνες.

3. Καναδάς (χρυσός - 9, ασήμι - 10, χαλκός - 5)

ΚαναδάςΟι Καναδοί έχουν κερδίσει χρυσό σε μπομπλερ, μπούκλα, ελεύθερο στυλ, χόκεϊ και πατινάζ ταχύτητας μικρού μήκους. Είναι αξιοσημείωτο, αλλά κανένας αθλητής αυτής της ομάδας δεν έχει κερδίσει περισσότερα από ένα μετάλλια.

2. Νορβηγία (χρυσός - 11, ασήμι - 5, χαλκός - 10)

ΝορβηγίαΟι Νορβηγοί ήταν οι ισχυρότεροι στο δίαθλο, σκανδιναβικά συνδυασμένα, σκι αντοχής και σκι κατάβασης. Οι σκιέρ Marit Bjergen και Jorgen Graabak, καθώς και οι biathletes Ole Einar Bjerndalen και Emil Svendsen, έλαβαν 2 χρυσά μετάλλια το καθένα.

1.Ρωσία (χρυσός - 13, ασήμι - 11, χαλκός - 9)

ΡωσίαΟι Ρώσοι έγιναν οι πρώτοι στο bobsleigh, το σκελετό, το snowboard, το skating, το biathlon και το short track. Τα κύρια αστέρια των τρεχόντων Ολυμπιακών ήταν ο Βίκτορ Άν, ο οποίος κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια, καθώς και η Τατιάνα Βόλοσοζαρ και ο Μαξίμ Τράνκοφ, που κατέλαβαν δύο φορές το υψηλότερο βήμα στο βάθρο.